27 września 2003 godz. 18:00 Zamek Sandomierski
 

"Sbyranka"

muzyka cerkiewna

Ihor LOMAHA - cymbały

Lomaha Folk Orkiestra

muzyka mołdawska , rumuńska, bukowińska i ukraińska
Sbyranka
         
 
   
 

Zespół “Zbiranka” powstał w 1996 r. z myślą o popularyzacji ukraińskiej muzyki oraz narodowych instrumentów. W tymże roku zespół debiutował na 46 Międzynarodowym Festiwalu Młodych Artystów. W krótkim czasie “Zbirankę” wybrano do reprezentowania kraju na wielonarodowym festiwalu w Niemczech.
Stylowa różnorodność repertuaru jest widoczna w nazwie “Zbiranka”, jako połączenie folklorystycznych kompozycji i klasyki, aranżowanej dla całego jednorodnego składu. Sama różnorodność programów koncertowych daje możliwość artystycznego wyrazu wykonawcom i możliwość wyrazu dla instrumentów. Wszyscy artyści zespołu to profesjonalnie wyszkoleni muzycy, mistrzostwie interpretacji. Można to było dostrzec podczas licznych międzynarodowych konkursów i innych artystycznych występów.

   
Sopiłka to jeden z ukraińskich instrumentów dętych. Od początku drugiej połowy XX w. odbywa się rekonstrukcja tradycyjnej sopiłki, która zakończyła się stworzeniem koncertowego chromatycznego instrumentu spokrewnionego z blokfletem i czakanaem. Sopiłkowa rodzina składa się
z sopranino, sopranu, altu, tenora i basu, które tworzą jednorodny zespół. Pierwsza w historii klasa sopiłki została otwarta w Lwowskiej Muzycznej Akademii im. Lisienki w 1990r. Zaliczana jest do instrumentów narodowych.
   

Bandura to starodawny instrument. Pierwsza wzmianka o bandurze
u Słowian pochodzi z arabskiej literatury X w. W XVII-XVIII w. Bandura była znana także w zachodniej Europie. W swoim czasie jej budowa uformowała się na Ukrainie i nie ma podobnych na świecie. Podstawowa funkcja polegała na akompaniowaniu heroicznym eposom, związanym
z walką narodowo-wyzwoleńczą Zaporoskiej Siczy (republiki Kozackiej)
w XV-XVIII w. W 1946 r. budowa bandury została zrekonstruowana, co zmieniło ją z akompaniującego w solowy instrument.

   

Cymbały – historyczne wzmianki o cymbałach sięgają 3500 r p.n.e. Przywiezione do Europy z Bliskiego Wschodu. Na Ukrainie cymbały stały się częścią zespołu “Trzej muzycy”. Według legendy, dziewczyna powinna wybrać sobie za męża jednego z muzyków-cymbalistów, skrzypka albo sopiłkarza. Ta wysłuchawszy gry “Trzech muzyków” nie mogła dać pierwszeństwa żadnemu z nich. Ukraińskie, a szczególnie huculskie cymbały maja swoistą formę, strojenie oraz sposób trzymania. Obecnie cymbały, taka jak bandura i sopiłka, wykładane są w specjalnych zakładach muzycznych.

 

 

 

Copyright © muzyka.sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij okienko