21 września 2003 godz. 19:00 Zamek Sandomierski
"Muzyka polska"
 

Staś Drzewiecki

  Tatiana Shebanowa
Jarosław Drzewiecki
 
 
Staś Drzewiecki
         
    Stanisław Drzewiecki urodził się 15 lipca 1987r.
w Moskwie. W wieku 4 lat rozpoczął lekcje gry na fortepianie u tak znakomitych profesorów jak Ida Leszczyńska, Wiera Nosina oraz Wiktor Mierżanow.
Rok później podjął naukę kompozycji. W marcu 1992r. zadebiutował programem solowym w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Jako laureat Moskiewskiego Konkursu Pianistycznego wystąpił w tej znamienitej sali jeszcze trzykrotnie
   
z koncertami fortepianowymi J. S. Bacha, Haydna i Mozarta.  We wrześniu 1993 roku odbył turnée po Japonii (m.in. Tokyo, Osaka, Kobe, Nagoya)
z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Volkera Schmidta-Gertenbacha. Zagrał nowy koncert "First Children's Piano Concerto" szwajcarskiego kompozytora Ilii Chkolnika.
W 1994 roku młody pianista wraz z Sinfonią Varsovią pod dyr. Grzegorza Nowaka wykonał Koncert fortepianowy Haydna transmitowany przez Telewizję Polską ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie. Wielokrotnie występował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie, prezentując koncerty fortepianowe J. S. Bacha (na jeden, trzy i cztery fortepiany), Mozarta (A-dur KV 414), Beethovena (B-dur op. 19). Inaugurował XXXIV Międzynarodowy Bydgoski Festiwal Muzyczny, a z Orkiestrą "Regio Basiliensis" pod dyr. Alberta E. Kaisera - cykl koncertowy w Bazylei.
Z Orkiestrą Kameralną "Amadeus" Agnieszki Duczmal utrwalił dla Telewizji Polskiej Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta.
W 1998 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Victoria & Albert Museum
w Londynie na koncercie "Poland for Europe" pod patronatem Premiera Wielkiej Brytanii i Prezydenta R.P. oraz w "Queen Elizabeth Hall"
w Vancouver.
Stanisław Drzewiecki dokonał nagrań dla telewizji hiszpańskiej, japońskiej, kanadyjskiej, norweskiej, polskiej, rosyjskiej i włoskiej. Był bohaterem filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Tadeusza Króla w Studio Kontakt dla TVP. Gościł w programie muzycznym "Gawędy muzyczne Mistrza" zaproszony przez Adama Makowicza, z którym grał na
2 fortepiany i na 4 ręce.
W lipcu 1999 otrzymał Grand Prix na Europejskim Festiwalu Telewizyjnym w Alicante w Hiszpanii. Wystąpił w Bazylei, gdzie z okazji jubileuszu
100-lecia tamtejszej Akademische Orchester Basel wykonał II Koncert fortepianowy Beethovena pod dyrekcją Bruna Goetzego.
Po entuzjastycznych reakcjach krytyków muzycznych otrzymał zaproszenie na koncert w Tonhalle w Zürichu z Südwestdeutsche Philharmonie pod dyrekcją Eduardo Muri.
W 1998 roku ukazała się premierowa płyta CD, na której 10-letni pianista
z towarzyszeniem Orkiestry "Mała Filharmonia" kierowanej przez Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego prezentuje trzy koncerty fortepianowe (Bacha, Mozarta, Beethovena). W wieku 11 lat nagrał swoją pierwszą solową płytę "My first gift" (Beethoven, Chopin, Rachmaninow), zrealizowaną przy pomocy Netia Telekom S.A. Płyty te zostały bardzo wysoko ocenione przez krytyków muzycznych i otrzymały nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - "Fryderyk '98 i '99".
Rok 2000 przyniósł pianiście szczególne wyróżnienie - Paszport “Polityki”.
W 2001 r. Pianista reprezentował Polską Telewizję na X Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Bergen w Norwegii, na którym z rąk następcy tronu, księcia Haakona otrzymał Grand Prix. Finał konkursu obejrzało ponad 10 mln widzów w 24 krajach europejskich.
Stanisław Drzewiecki jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej "Promocja Talentu". Uczęszcza do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie do klasy fortepianu prof. Tatiany Szebanowej.

góra

   
   
 

Tatiana Shebanowa

         
Jest jedną z najwybitniejszych pianistek średniego pokolenia. Od wielu lat na stałe mieszka w Polsce. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Ukończyła Konserwatorium Moskiewskie w mistrzowskiej klasie pro[f. Wiktora. Mierzhanova.
Po otrzymaniu dyplomu, przez kolejnych dziesięć lat już jako asystentka współpracowała ze swoim profesorem. Dawało to możliwość dalszego kontynuowania tradycji o której sam Wiktor
   
  Mierzhanov wypowiadał się, że należy ją łączyć z kręgiem oddziaływania estetyki Rachmaninowa.
A to zawsze oznaczało pełnię stylu romantycznego i najwyższej klasy wirtuozerią.

Tatiana Shebanova dała tego piękne dowody, zdobywając nagrody na Międzynarodowych Konkursach Muzycznych.
- W 1976r. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Genewie przyniósł artystce Grand Prix, I nagrodę oraz nagrodę Ameryki i Nagrodę
im. E. Schellinga.
- W 1979 r. Concertino Praga – I nagroda.
- W 1980r. Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II Nagroda oraz dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie poloneza i za najlepsze wykonanie koncertu.
- W 1990r. zdobyła Grand Prix i 3 nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Brukseli.
Tatiana Shebanova występuje w największych ośrodkach Europy i Japonii. Koncertowała w Kanadzie, na Filipinach i w RPA. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Nagrała ponad trzydzieści płyt dla wytwórni Melodia, EMI, Muza, Victor, Panton, CBS – Sony, Pony – Canyon, Tonpress, DUX. W repertuarze ma około trzydziestu recitali fortepianowych i tyle samo koncertów fortepianowych. Artystka występuje również
w duecie ze swoim mężem Jarosławem Drzewieckim. Znajduje czas na pracę pedagogiczną, prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie w Europie, Japonii i corocznie
w Dusznikach. Zdroju.

góra

   

Jarosław Drzewiecki
         
Po zdobyciu wielu nagród na prestiżowych konkursach muzycznych m.in. w Bolzano (Włochy), Pretorii (RPA), Marsali (Włochy) – I Nagroda oraz Porto (Portugalia)
– Grand Prix i 4 nagrody specjalne, rozpoczął ożywioną działalność koncertową. Gościł we wszystkich ważnych salach koncertowych w Polsce
z Filharmonią Narodową włącznie. Odbył tournee koncertowe z orkiestrami po Rosji (dyrygent w. Rajski), Portugalii (dyr. J.Salwarowski i K. L. Koenog),
   
  Holandii, (dyr. J. R. Delekta i M. J. Błaszczyk) i Republice Południowej Afryki (dyr. G. Ashby, W. Van Tonder, L. Van der Watt). Jest zapraszany do udziału w prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych między innymi w Yokohamie (Japonia), Lizbonie, Porto (Portugalia), Gaming, Wiedniu (Austria), Kapsztadzie (RPA), Rotterdamie (Holandia) oraz w Polsce w Antoninie, Słupsku, Dusznikach Zdroju, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.
W 1995 roku debiutował w Concertgebouw w Amsterdamie. Jego podróże koncertowe wiodły przez Szwajcarię, Niemcy, Włochy, kraje Beneluxu, Portugalię, Austrię, Rosję, Kanadę i Japonię. Artysta dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych dla Polskich Nagrań, Pony Canyon Inc., IMC-Tokyo, DUX. Jego nagranie kompletu “Polonezów” F. Chopina dla japońskiej firmy “Pony Cannyon Inc.” Zostało płytą miesiąca w Japoni. Artysta jako jeden z nielicznych pianistów utrwalił na CD komplet 27 Etiud F. Chopina. Jego najważniejsza płyta z “Wariacjami na temat Paganiniego” na fortepian i orkiestrę Witolda Lutosławskiego otrzymał nominację do nagrody fonograficznej “Fryderyk”.
Jarosław Drzewiecki ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną
w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego i studia podyplomowe
w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego. W latach 1986 – 1988 był asystentem-stażystą prof. Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego
w Moskwie.
Obecnie jest profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy. Prowadzi także liczne kursy pianistyczne w Polsce i za granicą m.in. w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie,
w Konserwatorium Kijowskim i regularnie od 1994 roku w Konserwatorium Muzycznym w Porto.
Jarosław Drzewiecki jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Portugalii “Cocurso Internacional de Musica da Cidade do Porto”, na Ukrainie “International Mykola Lysenko Music Competition” w Kijowie i w Estoni “International Baltic Chopin Competition w Narwie.

góra

info:

 

Copyright © muzyka.sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij okienko